Nový tunel, nové mýtné. Průlom v londýnské dopravě.
6. 2. 2024

Nový tunel, nové mýtné. Průlom v londýnské dopravě.

Londýn se připravuje na otevření nového zpoplatněného říčního přechodu Silvertown Tunnel, který by měl být uveden do provozu v roce 2025, a proto se v lednu uzavřela silnice v nedalekém tunelu Blackwall.

Víkendové uzavírky, plánované na 10. až 12. února a 24. až 26. února, navazují na podobné uzavírky z minulého měsíce a jsou nutné pro provedení prací včetně instalace nových odvodňovacích systémů a výškových portálů pro vozidla, které pomohou zajistit bezpečnost v tunelu.

Společnost Transport for London (TfL) uvedla, že po otevření Silvertownského tunelu bude zpoplatněn i jeho sousední Blackwallský tunel, který byl dosud zdarma. Výše mýtného sice ještě nebyla oficiálně stanovena, ale podle některých informací by cena za jeden přejezd pro osobní automobil měla přesáhnout 5 liber, což je dvojnásobek ceny za použití dnes jediného zpoplatněného přejezdu přes Temži v Dartfordu, 30 mil východněji.
Mýtné je nutné zavést ke splacení nákladů na výstavbu tunelu Silvertown, které dosáhly výše 1,2 miliardy liber a byly financovány ze soukromých zdrojů, které spoléhají na návratnost ve formě budoucích příjmů z mýtného. Cílem investic bylo odlehčení dopravy a zabránění dopravním kongescím.

Silvertownský tunel umožní přechod přes řeku Temži zaměřený na veřejnou dopravu s bezemisními autobusovými linkami, včetně linek využívajících dvoupatrové autobusy, které v současnosti nemohou být v rámci Blackwallského tunelu využívány. Silvertown také sníží dopravní zácpy a zlepší spolehlivost a odolnost Blackwallského tunelu, což zlepší celkovou kvalitu ovzduší v místní oblasti. Silvertownský tunel leží východně od současného dvoutubusového tunelu Blackwall.

Navzdory mnoha pádným argumentům ve prospěch nového tunelu se londýnský starosta Sadiq Kahn dostal kvůli projektu pod palbu kritiky, zejména v souvislosti se zpoplatněním přejezdu, který byl dříve zdarma. Požádal proto společnost TfL, aby prověřila slevy pro obyvatele a osoby s nízkými příjmy.

Před uzavírkou společnost TfL umisťuje zprávy do systému VMS u silnic a spolupracuje s poskytovateli aplikací třetích stran, jako je Waze, aby pomohla zajistit, že řidiči, kteří pravidelně využívají tunel Blackwall, budou na uzavírku jižního směru upozorněni a že uzavírka bude uvedena při plánování tras během víkendů.

„Blackwallským tunelem denně projíždějí desítky tisíc vozidel a my si uvědomujeme, že plánované víkendové práce budou mít na některé řidiče dopad,“ říká Carl Eddleston, ředitel pro řízení sítě a odolnost ve společnosti TfL.  „Do otevření nového tunelu Silvertown zbývá méně než 18 měsíců, a proto spolupracujeme se společností Riverlinx CJV na přípravě vozovky směrem na sever a usilovně se snažíme omezit potenciální narušení, které tyto uzavírky způsobí, například zajistit, aby byla po celou dobu těchto uzavírek zachována trasa směrem na sever.“

Práce na výstavbě nového tunelu Silvertown pokračují. Oba tunely o délce 1,1 km jsou již zcela proraženy a úseky "cut and cover" jsou nyní v pokročilé fázi zakrývání.

V průběhu roku 2024 budou pokračovat práce na instalaci bezpečnostně důležitých systémů v tunelu a dokončování prací na portálech tunelu. Pokračují také práce na novém uspořádání silnic kolem kruhového objezdu Tidal Basin v Newhamu, včetně nových pěších a cyklistických stezek, které usnadní lidem přístup do Královských doků přes Lower Lea Crossing.

Celý článek najdete na stránkách tti zde.

ODVÁŽNÝ KROK AMSTERDAMU K RYCHLOSTI 30 KM/H: ZMĚNA PARADIGMATU PRO BEZPEČNOST SILNIČNÍHO PROVOZU?
5. 2. 2024

Nový amsterodamský systém snížení rychlosti, který byl údajně zaveden jako opatření pro bezpečnost silničního provozu, má všechny znaky kontroverzní novinky – ale bude tomu tak?