ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Doprava se posouvá o krok vpřed
28. 2. 2023

Doprava se posouvá o krok vpřed

Co je digitální dvojče eHighway a jak by mohlo změnit budoucnost evropské dopravy? Odpověď přináší Chris Arthurs.

Do roku 2040 budou v Británii zakázána nová nákladní vozidla s dieselovými motory, protože Spojené království si klade za cíl dosáhnout nulové spotřeby konvenčních paliv do roku 2050. Přestože jsou lithium-iontové baterie vhodné pro osobní automobily, nejsou pro nákladní vozidla vhodným zdrojem energie, protože jejich současné využití by vyžadovalo přepravu nejméně sedmi tun baterií. To znamená, že silniční nákladní doprava zůstává jednou z nejobtížněji dekarbonizovatelných částí ekonomiky.
 
Existuje řada možných řešení tohoto problému. Jedním z nich je elektrický silniční systém (eHighway), který zahrnuje instalaci nadzemních elektrických kabelů na dálnicích pro pohon elektrických nákladních vozidel (eHGV). eHGV se připojí k národní síti prostřednictvím nadzemních kabelů, podobných těm, které používají vlaky nebo tramvaje.
 
Důležité je, že vozidla eHGV budou mít baterie s krátkým dojezdem, což jim umožní jezdit na vzdálenost desítek kilometrů tam, kde nejsou k dispozici nadzemní kabely. Ministerstvo dopravy Spojeného království poskytlo finanční prostředky na studii proveditelnosti, která se týká pilotní elektrifikace 30 km dálnice M180 ve východní Anglii. Podobný pilotní projekt (ELISA Elektro-Highway) probíhá na dálnici A5 v Německu. V roce 2018 demonstroval možnosti systému menší pilotní projekt v USA.

Elektrifikace celé dálniční sítě by trvala roky a byla by velmi nákladná, ale vzhledem k bateriím s krátkým dosahem a stávajícím modelům nákladní dopravy by bylo možné dosáhnout účinného zavedení dříve.
 
CO JE DIGITÁLNÍ DVOJČE?
Je dobře známo, že simulace může pomoci při navrhování dopravních sítí. Digitální dvojče je souhrnný pojem zahrnující simulaci a označující digitální rekonstrukci fyzického objektu nebo procesu, obvykle za účelem pochopení a optimalizace reálného objektu. Prediktivní digitální dvojčata berou jako vstup navrhovaný stav systému (návrh silnice, dopravní schéma, požadavky na nákladní dopravu, vlastnosti vozidel eHGV atd.) a simulují s cílem určit vhodnost daného návrhu, přičemž vykazují ukazatele zájmu, jako jsou dopravní zácpy, doba jízdy nebo v případě vozidel eHGV riziko vyčerpání energie, když jsou mimo síť.
 
Digitální dvojčata lze využít i provozně, což znamená, že do digitálního dvojčete lze zahrnout zrcadlení stavu silniční sítě v reálném čase, což umožňuje klást otázky týkající se provozního stavu a rychle je řešit. V konečném důsledku se to může rozšířit i na přijímání provozních rozhodnutí v reálném čase a na pomoc jednotlivým řidičům při správném rozhodování o jejich cestě.
 
Zvláště zajímavá budoucnost bude zahrnovat propojení s dalšími dopravními sítěmi, uzly, inteligentními městy a nízkouhlíkovými službami na poslední míli, jakož i s dalšími systémy infrastruktury, jako jsou energetické sítě. Je proto důležité, aby digitální dvojčata, která dnes vytváříme, byla navržena pro budoucí možnost propojení.
 
PROČ "METAVERZE"?
Základní součástí většiny metaverzí je, že by měly poskytovat vysoce kvalitní 3D zobrazení dat, která obsahuje. Přemýšlíme o tom v souvislosti s interakcí lidí mezi sebou ve virtuálních sférách, ale stejně důležitá je interakce lidí se systémy a vizualizacemi dat. Sjednocení zúčastněných stran na společné vizi projektu může být mnohem snazší, pokud zúčastněné můžeme pozvat, aby se přišly podívat, jak má projekt vypadat, místo abychom jim to říkali. To znamená mít možnost vizualizovat data na 3D verzích silnic a podrobně si prohlédnout dopady rozhodnutí a varianty "co by, kdyby". To by podpořilo výběr správné metody, jak výsledky jasně sdílet s jakoukoli zainteresovanou stranou, od vládních činitelů s rozhodovací pravomocí až po místní obyvatele v blízkosti navrhovaných projektů a kohokoli mezi nimi. Výsledek by mohl mít vzhled tepelných map, srovnání scénářů nebo dokonce kompletního vykreslení vozidel, podle toho, co bude pro cílovou skupinu nejpůsobivější.
 
PRÁCE NA UDRŽITELNÉ BUDOUCNOSTI
Kromě přínosů pro silniční nákladní dopravu povedou digitální dvojčata eHighway k širším důsledkům pro správu infrastruktury obecněji, protože se objeví více implementací propojených digitálních dvojčat. Využití digitálních dvojčat eHighway samozřejmě naráží na problémy a omezení, stejně jako u každé nové technologie. Jednou z potenciálních výzev je potřeba přesných a spolehlivých dat.
 
Digitální dvojčata eHighway mají potenciál proměnit budoucnost silniční nákladní dopravy, zejména z hlediska dekarbonizace, která je velmi důležitá. Nabízejí způsob, jak optimalizovat elektrifikované dálniční systémy z hlediska efektivity a budou mít zásadní význam pro zajištění udržitelné budoucnosti dopravy v Evropě.
 
 
Celý článek najdete na stránkách Intertraffic zde.
Obrázek: www.pixabay.com
                                    
 

Pokračujte ve čtení

Společnost Acusensus, průkopník v oblasti využívání kamer pro vynucování  zákazu používání mobilních telefonů za jízdy, otevírá novou centrálu v USA
27. 2. 2023

Společnost Acusensus, průkopník v oblasti využívání kamer pro vynucování zákazu používání mobilních telefonů za jízdy, otevírá novou centrálu v USA

Acusensus, rakouská technologická společnost zabývající se bezpečností silničního provozu, která je mimo jiné průkopníkem v používání kamer, které automaticky detekují používání mobilních telefonů za volantem, se připravuje na významný růst svých aktivit v USA.