ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Novinky
Autonomní autobusová doprava s největší kapacitou na světě
6. 11. 2023

Autonomní autobusová doprava s největší kapacitou na světě

Po letech plánování byla ve Skotsku zahájena první plně autonomní autobusová doprava ve Velké Británii.

Je označována za nejambicióznější a nejkomplexnější pilotní projekt autonomního autobusu na světě a mohla by otevřít cestu k bezpečnější, spolehlivější, efektivnější a dostupnější veřejné dopravě. Lauren Dysonová hovoří s odborníky, kteří dohlížejí na kritické testy.
 
15. května 2023 vstoupilo do historie Skotska pět autonomních autobusů pro přepravu cestujících. Autobusy patří do projektu CAVForth v hodnotě 6,1 milionu liber (7,4 milionu USD), který je částečně financován britským vládním Centrem pro propojená a autonomní vozidla (CCAV). Jedná se o významný milník pro toto odvětví, protože zatímco ve Spojeném království a v Evropě jsme již byli svědky menších zkoušek menších autonomních vozidel, je to poprvé, kdy registrovaná autobusová doprava využívá autonomní autobusy v plné velikosti.
 
Pět vozidel Alexander Dennis Enviro200AV překonává 14 mil dlouhou trasu přes Forth Road Bridge z Ferrytoll Park & Ride ve Fife do Edinburgh Park Transport Interchange. Autobusy jezdí ve smíšeném provozu a mohou dosáhnout rychlosti až 50 km/h. Služba má kapacitu přepravit přibližně 10 000 cestujících týdně. „Zkušební provoz využívá novou trasu, která byla po zvážení s provozovatelem vybrána speciálně pro tento projekt.“ říká Vermeer.
 
Na výrobě autobusu CAVForth se podílejí společnosti Stagecoach, Alexander Dennis, Fusion Processing, Transport Scotland, Edinburgh Napier University a Bristol Robotics Lab. Cílem týmu je dokázat, že autonomní autobusy jsou životaschopným způsobem, jak zvýšit bezpečnost a zlepšit kvalitu služeb pro zákazníky a zároveň snížit spotřebu energie a emise.
 
Autobusy CAVForth jsou řízeny pomocí automatizovaného systému řízení (ADS) CAVstar společnosti Fusion Processing. Tento systém se skládá z řídicí jednotky s umělou inteligencí a snímacího systému, který umožňuje vozidlu autonomní jízdu v rámci jeho provozní oblasti (ODD). Autobusy jsou navrženy pro autonomní provoz na úrovni SAE Level 4 a mají redundanci všech bezpečnostně kritických systémů. Autobusy mají na palubě také dva zaměstnance: bezpečnostního řidiče, který dohlíží na systémy, a kapitána autobusu v salonu, který přijímá jízdenky a odpovídá na dotazy zákazníků.
 
Systém CAVstar funguje jako oči a uši autobusu a umožňuje vozidlu vnímat okolní svět. Dokáže rozpoznat ostatní účastníky silničního provozu, jako jsou automobily a cyklisté, a sleduje je, jak se přibližují k autobusu, aby nedošlo ke kolizi. K tomu využívá řadu kamer v kombinaci s lidarem a radarovými senzory.
 
První část projektu – známá jako CAVForth I – probíhá a očekává se, že potrvá do listopadu 2023, během níž budou shromážděny a vyhodnoceny důležité údaje o výkonnosti, zkušenostech cestujících a dlouhodobé ekonomické životaschopnosti.
 
Celý článek najdete na stránkách tti zde.
Obrázek: www.pixabay.com
 
 
 

Pokračujte ve čtení

Jak umělá inteligence umožňuje moderní řešení parkování pro chytrá města
3. 11. 2023

Jak umělá inteligence umožňuje moderní řešení parkování pro chytrá města

Soukromá vozidla, spotřební zboží, které na počátku minulého století způsobilo revoluci v osobní mobilitě a změnilo ulice, se v posledních desetiletích potýká s mnoha překážkami.