ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Mobilní komunikace a datové sítě podél železničních tratí

Název projektu německyMobilfunk und Datennetze entlang von Bahnstrecken

Popis projektuS investičním balíčkem ve výši 100 milionů EUR ÖBB, BMVIT a mobilní operátoři A1, T-Mobile a Drei zlepšují pokrytí mobilních sítí na nejdůležitějších železničních trasách Rakouska. Tím se výrazně zlepšuje komunikační nabídka pro zákazníky železnice. Ze 100 milionů EUR se BMVIT a ÖBB podílejí na dvou třetinách a tři mobilní operátoři na zbývající  třetině nákladů.

Do konce roku 2015 již bylo zlepšeno pokrytí sítě po jižní železniční trati mezi Vídeň Meidling a Wiener Neustadt (jako pilotní trasa) a rychlou tranzitní trasu mezi Vídeňským střediskem a Vídeňským letištěm Schwechat (S7). Do konce roku 2016 se zlepšilo pokrytí sítí podél většiny vídeňských vysokorychlostních železničních tratí a na podzim roku 2017 bude zlepšeno pokrytí sítě po západní trati Vídeň-Salzburg (nová linka přes Tullnerfeld). Počínaje létem 2017 bude linka Südbahn a vysokorychlostní tratě v Dolním Rakousku, Štýrsku, Korutanech, Salcbursku, Tyrolsku a Vorarlbersku vybavena vylepšenou mobilní sítí. Tato fáze projektu bude trvat do roku 2019.

Podrobné plány rozšíření jsou uvedeny na následujícím obrázku (červené trasy až do podzimu 2017, modré tratě od léta 2017).


Pro rozšíření souvislého pokrytí sítě podél přibližně 1 500 kilometrů železničních tratí jsou využity stávající infrastruktury mobilních operátorů a ÖBB, jako jsou rádiové stožáry GSM-R nebo trolejového vedení. Tam, kde neexistuje žádná infrastruktura, se staví nové vysílače, které většinou využívají všechny tři, ale přinejmenším dva mobilní operátoři. Plánování ukazuje potřebu celkem kolem 700 takových opatření. Infrastruktura pro mobilní sítě lokalit je vybudována ÖBB, aby mohli mobilní operátoři v těchto místech zabudovat své technologie, a tím došlo k pokrytí mrtvých zón. Rozšíření infrastruktury mobilních komunikací probíhá v současném železničním provozu a je velmi náročné díky velmi zatíženým tratím a mnoha tunelům.

Výsledky
  • Pokrytí sítě na jižní železniční trati mezi Vídeň Meidling a Wiener Neustadt (jako pilotní trasa) a tranzitní tratě mezi Vídní a letištěm Schwechat (S7)
  • Zlepšení pokrytí sítí podél většiny vídeňských vysokorychlostních železničních tratí - konec roku 2016
  • Zlepšení pokrytí sítě po západní trase z  Vídně do Salzburgu (nová linka přes Tullnerfeld) - na podzim roku 2017


Zařazení projektu:
Prioritní oblasT II.
Podpoří prioritní akci EU
  • a)
  • b)
Odpovědnost  ÖBB-Infrastruktur AG
Zúčastněné strany ÖBB-Infrastruktur AG, bmvit a mobilní operátoři A1, T-Mobile a Drei
Financování 100 mil. EUR (2/3 ÖBB, bmvit, 1/3 mobilní operátoři - A1, T-Mobile a Drei)
Harmonogram 2013 - 2019
Kontakt https://presse.oebb.at/de/presseinformationen/oebb-der-ausbau-von-wlan-und-mobilfunk-ist-voll-in-fahrt