ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

FAIR Stations

Název projektu anglickyFuture Secure and Accessible Rail Stations

Popis projektu
Železniční stanice se stávají stále více komplexnějšími. Některé jsou přestupními uzly a v některých případech se jedná o obchodní nebo nákupní centra a společenské aktivity. V důsledku toho se pravděpodobně vyskytnou problémy s přetížením, orientací a bezpečností, které se nevyskytují na odlehlejších stanicích.

Cílem projektu FAIR Stations bylo vyvinout řešení pro zlepšení proudu pěších ve stanici a na rozhraní mezi nástupišti a vlaky (PTI). Při tom byl kladen důraz na spokojenost cestujících a zákazníků, a na bezpečnost a zabezpečení. Zvláštní pozornost byla věnována potřebám osob s omezenou schopností pohybu a orientace. Cílem projektu FAIR Stations bylo proto navrhnout integrovaný systém stanic a přístupových dveří optimalizovaný pro plynulý proud cestujících a stanice se zvýšenou bezpečností pro zvýšení  spokojenosti zákazníků. Projekt zahrnoval vývoj flexibilního plně automatického vstupního systému pro nová a dodatečně instalovaná vozidla, který je nezávislý na rozdílné situaci infrastruktury na nástupišti (např. výška nástupiště nebo mezera u něj), a to formou nového technického vývoje a inovativního řešení, které v této podobě nebyl na trhu k dispozici.

K dosažení cíle projektu vedly následující dílčí cíle:
  • Vývoj souboru sociálních dat, který zahrnuje potřeby a očekávání cestujících. Důraz byl kladen na různé kategorie osob s omezenou schopností pohybu a orientace, které obvykle definují většinu požadavků na přístupnost.
  • Srovnání nejmodernějších technologií a informací prostřednictvím identifikace dosavadních výzkumů a údajů týkajících se dopravního proudu pěších ve stanicih, přístupnosti (pro osoby s omezenou schopností pohybu a orientace) a hodnocení bezpečnostních rizik ve vysokokapacitních stanicích.
  • Vývoj nástroje pro analýzu "davového proudu" pro běžnou populaci, který však zohledňuje osoby s omezenou schopností pohybu a orientace, odbavování zavazadel a bezpečnost.
  • Vývoj integrovaného konstrukčního řešení komplexní železniční stanice, rozhraní pro vlaky na nástupišti (PTI) a systému nezávislého nástupu do vozidla pro zlepšení proudu cestujících a bezpečnosti.
  • Vyhodnocení navržených koncepcí s cílem získat koncepci s největším dopadem na základě stanovených klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI) v projektu.
  • Vypracování doporučení ke zlepšení stávajících pokynů a norem pro správnou praxi.

Zařazení projektu:
Prioritní oblast dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU I. - optimální využití dat o silniční síti, dopravním provozu a cestování
Prioritní akce dle evropské směrnice ITS 2010/40/EU a) - poskytování multimodálních informačních služeb o cestování v celé Unii
Prioritní oblast ČR pro ukazatele KPI O - optimální využití dat o silniční síti, dopravním provozu a cestování
I - zvýšení integrace dopravních módů
Odpovědnost  STAM SRL
Zúčastněné strany UNIVERSITY OF NEWCASTLE UPON TYNE
METRO DE MADRID SA
TECHNISCHE UNIVERSITAET WIEN
SIIT SOCIETA CONSORTILE PER AZIONI SIGLABILE SIIT SCPA
APF SOLUCIONES DE GESTION SL
ILUNION TECNOLOGIA Y ACCESIBILIDAD, S.A.
UNION INTERNATIONALE DES TRANSPORTS PUBLICS
Financování Program Horizon 2020 částkou  1 199 875 EUR
Celkem 1 199 875 EUR
Harmonogram 9/2017 – 12/2019
Kontakt https://cordis.europa.eu/project/id/777636