Ekonometrie, vstupy pro využití půdy a strategické dopravní modely

Název projektu anglickyEconometrics, land use inputs, and strategic transport models

Popis projektu
Účelem tohoto projektu je zlepšit interakce mezi městskou dopravou a systémy využívání půdy, zejména na úrovni jednotlivých rozhodujících subjektů (domácností a podniků). K tomu bude přistupovat prostřednictvím poskytování pokročilé ekonometrické podpory při praktické implementaci struktury modelu nabídky a nájemného a odhadu parametrů jako součásti nově vytvořeného modelu využití území. Tím budou získány robustní a vysoce kvalitní vstupy pro modelování dopravy z hlediska domácností a podnikatelské činnosti.

Tento výzkum přispěje k lepšímu pochopení:

• ekonometrické teorie, z níž model vychází
  • odhadování a používání nabídkové funkce

Tento projekt se zaměřuje na zdokonalení vstupů modelu využití území pro domácnosti a podnikatelské aktivity do dopravního modelování. Pro snazší pochopení dopadů nových a vznikajících dopravních technologií a změn chování (včetně dopadů autonomních vozidel, sdíleného vlastnictví vozidel, sdílené jízdy autem a sdílení jízd a dobrovolných změn chování domácností) je zásadní, aby model využití území dokázal odhadnout reakce chování prostřednictvím zahrnutí volby umístění domácností a podniků.

Západoaustralská ministerstva plánování, půdy a kulturního dědictví (DPLH) a dopravy (DOT) v současné době vyvíjejí/testují moduly pro integraci svých strategických modelů do Cube Land, respektive Voyager. Zatímco DOT provozuje Cube Voyager již několik let, Cube Land je pro DPLH nedávnou akvizicí a stále se nachází ve fázi nastavování. V rámci této zaváděcí fáze společnost DPLH zjistila, že potřebuje výzkumnou podporu v souvislosti s ekonometrickým základem systému Cube Land.

Výzkum přispěje k lepšímu pochopení:

• ekonometrické teorie, na níž je model založen
  • odhadování a používání nabídkové funkce, zejména ve vztahu k modelu Cube Land, je zapotřebí "osvětlit mnoho problémů, na které jsme narazili při zřizování modelu Cube Land" (Dr. Simon Zheng, hlavní ekonomický prognostik, DPLH).
  • Tento "pohled pod pokličku modelu Cube Land" přispěje ke zlepšení kvality odhadů aktivit, které model Cube Land vytváří jako vstup do dopravního modelu, a posílí tak interakci mezi modely využití území a dopravy.

Celkově bude umožněn přesnější odhad reakcí na chování, což povede ke zlepšení schopnosti reagovat na složité politické otázky a nabízet účinná a udržitelná řešení v oblasti územního plánování a dopravy pro nově vznikající sociodemografické změny (např. stárnutí populace, nové alternativy používání vozidel, zvýšený důraz na aktivní životní styl a změny v preferencích bydlení).

Zařazení projektu:
Prioritní oblast I.
Odpovědnost  University of Western Australia
Zúčastněné strany Main Roads Western Australia
Department of Transport (WA)
Department of Planning Lands and Heritage Western Australia
Financování Program iMOVE