ITS Knihovna
Kontakt

Chcete nás kontaktovat? Napište nám na

Vozidlové systémy Brabant In-Car II

Název projektu anglickyBrabant In-Car II

Popis projektuBrabant In-Car II je druhou fází Brabant In-Car s nyní menším zaměřením na demonstraci technologie, ale spíše na rozšiřování technologie směrem k rozsáhlému uvedení na trh. Mezitím začal Brabant In-Car III, založený na úspěchu druhé fáze (viz 2.6). Čtyři Brabantské dopravní testy inteligentních technologií v automobilu a jízdního chování vedou k urychlené rozsáhlé dostupnosti nových informačních systémů a podpoře správců infrastruktury. Přibližně 600 zkušebních subjektů obdrželo v autě aktuální informace, díky nimž je řízení bezpečnější, rychlejší a čistší. Systémy s individuálními doporučenými rychlostmi pro "zelenou vlnu" mohou fungovat jako dobrá alternativa ke stávajícím silničním značkám. Bylo zjištěno, že existuje mnoho aplikací možných pro dopravní systém spojený s informacemi pro automobily ze senzorů, jako jsou upozornění na ledovku nebo mlhu a doporučení pro ekonomičtější jízdu.

Hlavním cílem druhé fáze v Brabantu je podněcovat inovace zaměřené na změnu chování účastníků silničního provozu tím, že prezentují podněty z informací do automobilu. Poskytovatelé dotace se chtějí dozvědět více o účincích informačních stimulů na změny chování a chtějí je měřit a analyzovat. Rovněž chtějí zjistit možné dopady na dopravní proud, bezpečnost a kvalitu života.

Výsledky tohoto projektu jsou rozmanité a byly rozděleny do inovací automobilů, které byly vyvinuty v Brabant In-Car II:
Vyhodnocení tzv. kontrastu (rychlosti doporučené v automobilu) ukazuje snížení především změn rychlostí, nikoliv však průměrné rychlosti na trase. Tento efekt lze vysvětlit skutečností, že účastníci přijížděli ke křižovatkám pomaleji vzhledem k doporučeným rychlostem. Zrychlení a zpomalení se také změnilo. Oba se snížily o přibližně 5%, což naznačovalo méně agresivní zrychlení nebo brždění.
  • Účastnící se řidiči byli informováni o tom, které parkovací místa na jejich trase jsou plná. Míra obsazenosti na čerpacích stanicích byla vypočítána na základě dat o pohyblivém vozidle a doplněná zpětnou vazbou od řidičů pomocí aplikace pro smartphony. Tento systém fungoval v praxi, s
  • výjimkou toho, že zpětná vazba řidičů byla omezena kvůli pravděpodobně omezenému rozsahu zkoušení. Z tohoto důvodu nebylo možné poskytnout spolehlivé rady.
  • Účastníci rychle reagovali na danou doporučenou rychlost s ohledem na zelenou vlnu. Bylo zjištěno, že přibližně 15 až 25% účastníků již řídilo požadovanou rychlostí na začátku doporučené rychlosti. Po 250 metrech se toto procento zvýšilo na 60 až 70%. Nebyly zjištěny žádné významné dopady na dopravní proud, měřený při zohlednění průměrné rychlosti a kolísání této rychlosti.
  • Přibližně 120 řidičů taxíků od společnosti Cibatax se zúčastnilo zkušebního testu zaměřeného na úsporu paliva. Průzkum ukázal, že spotřeba paliva v městských oblastech klesla o něco více než 1%, především proto, že lidé přizpůsobili svůj styl řízení. Úspora paliva přibližně 1 % je v souladu s očekáváními.


Zařazení projektu:
Prioritní oblast IV.
Podpoří prioritní akci EU c)
Zúčastněné strany RWS, provinční vláda Brabantu a ministerstvo IenM
Financování 5 milionů EUR / jednorázově / PPS