Tato opatření je třeba přijmout k dosažení cílů Vize nula pro autobusovou síť, zavádí do svých autobusů nové systémy ADAS (automatické asistenční systémy pro řidiče), které mají dále zvýšit bezpečnost.
Mezi inovace, které přináší systém ADAS, s plánovanou implementací v roce 2024, patří pokročilé nouzové brzdění a systémy upozornění na zranitelné účastníky silničního provozu. Ty doplňují již instalované systémy ADAS, které zahrnují inteligentní asistenční technologii pro rychlost, citlivé akustické systémy upozornění na vozidla, které umožňují vozidlům s nulovými emisemi vydávat zvuk upozorňující ostatní účastníky silničního provozu na jejich přítomnost, a zvukový systém městských autobusů, který pomáhá zajistit, aby všichni účastníci silničního provozu věděli o tiše jedoucích autobusech.
Nedávno byla také zahájena nová výzva pro inovace v oblasti bezpečnosti autobusů, v jejímž rámci bude zadán další výzkum zaměřený na snížení rizika ohrožení na silnicích. Strategie směřuje k ambicióznímu cíli zajistit, aby do roku 2030 nedošlo v důsledku srážky s autobusem k úmrtí a do roku 2041 k žádným vážným zraněním.
Opatření stanovená v této strategii zahrnují také příslib vyzkoušet technologie detekce únavy až na 450 autobusech v průběhu 12 až 18 měsíců. Dále pak zavést strategický přístup založený na datech, který by zjišťoval, jaké změny lze provést v celé síti, aby se snížil počet zranění cestujících, zejména v důsledku uklouznutí, ale také zakopnutí a pádů, A v neposlední řadě je cílem spolupráce s londýnskými hasiči a dalšími klíčovými zúčastněnými stranami na určení nových zásadních opatření k řešení rizik, která představují požáry autobusů.
Již teď lze konstatovat, že bylo dosaženo značného pokroku, neboť počet usmrcených osob při srážkách s londýnskými autobusy se v roce 2022 snížil o 65 % oproti výchozímu stavu TfL z let 2005-2009, zatímco celkové snížení počtu usmrcených osob ve všech druzích dopravy na londýnských silnicích činilo 52 %.
Celý článek najdete na stránkách tti
zde.
Obrázek:
www.pixabay.com